Server Core üzerinde Driver Güncellemesi

Installing Drivers on Windows Server Core

Sunucularımızın işletim sisteminin güncelliği gibi donanım sürücülerinin de güncelliği önem arz etmektedir. Bu makalemizde de sizlere Windows Server Core işletim sistemli fiziksel sunucularınızın donanım sürücülerinin nasıl güncelleneceğinden bahsedeceğim.

Bu makalemizde Windows Server Core işletim sistemimizin donanım sürücülerinin nasıl güncelleneceğinden bahsedeceğim.

Temel olarak Sunucularımızın donanım sürücülerinin güncellemesinde 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Windows Update ile Driver Güncellemesi:

Aşağıda linkini verdiğim makalede anlatıldığı şekilde ister Local ister Domain bazda oluşturacağınız GPO ile donanım sürücülerinin güncellemelerini Windows Update ile alabilirsiniz. Fakat üzerinde kritik sistem çalıştırılan sunucularda donanım sürücülerinin kurulumu bazen ön görülemeyen sonuçlar doğurabilir.

Eğer donanım güncellemelerini Windows Update ile alacaksanız servislerinizin iş sürekliliğine uygun hale getirmeniz önerilir.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc753091(v=ws.11)

  1. Manuel Yükleme ile Driver Güncellemesi:

Server Core üzerinde Device Manager çalışmadığından ve GUI kurulumu yapılmış bir sunucudan Device Manager ile Windows Server Core sunucuya bağlanıldığında ise sadece görüntüleme yapabilirsiniz. Bu nedenle güncelleme ve inceleme için bazı uygulama ve komutları kullanmanız gerekmektedir.

Aşağıda linkini verdiğim adresten temin edeceğiniz DevManView uygulaması ile ister Uzaktan ister Server Core Sunucu üzerinde çalıştırarak donanımlarınızın model ve sürücü sürümlerini inceleyebilirsiz.

http://www.nirsoft.net/utils/device_manager_view.html

Aşağıda yazacağım komut ile sunucu üzerindeki çalışan donanımlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

sc query type= driver

Nano Server’ın çıkması ile birlikte bir çok donanım üreticisi GUI ortamlar için hazırladığı sürücü yazılımlarını kurulum gerektirmeyen inf dosya kümesi şeklinde yayınlamaya başladı. Bu sayede Server Core sistemlere sorunsuz donanım sürücüsü kurulumları gerçekleştirebiliyoruz.

Genel olarak sıkıştırılmış halde bulunan bu donanım sürücü kümelerin aşağıdaki PowerShell komutu ile uygun yere açılmasını sağlayabilirsiniz.

Expand-Archive -LiteralPath C:\test.zip -DestinationPath C:\unziptestfile

Eğer sizin de donanım üreticiniz benimki gibi donanım sürücülerini başka sistemler içinde hazırladığı bir paket gurubu içinde toplu olarak sunuyorsa sürecin hızlanması ve sorunsuz kurulum için yabancı paketlerin silinmesini öneririm. Bunun için aşağıdaki örnek komuttan faydalanabilirsiniz.

Get-ChildItem -Path C:\HP\swpackages -Recurse -Include *.rpm, *.scexe | Remove-Item -Force

Bir klasör içindeki Tek tek sürücülerin kurulumu için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz

pnputil.exe -a -i C:\Drivers\LAN.inf

Bir klasör ve altındaki tüm klasörlerdeki donanım sürücülerini tek seferde çoklu kurulumu için aşağıdaki PowerShell komutunu kullanabilirsiniz.

pnputil.exe /add-driver C:\Drivers\*.inf /subdirs /install

  1. Device Console (DevCon.exe) ile Driver Güncellemesi:

Windows 10 ile birlikte hayatımıza giren “Windows Universal Driver” sayesinde daha stabil donanım sürücülerine ulaşmış bulunmaktayız. Windows Universal Driver, kapsamında Microsoft’un geliştirilip ücretsiz olarak sunduğu “Windows Driver Kit (WDK)” içinde gelen DevCon ile ister sunucu üzerinde ister başka bir sunucu üzerindeki donanım sürücülerinin yönetimini yapabilirsiniz.

Komut satırından çalışan bu yardımcı arabirim yazılımı (tools) donanım sürücü kurulumu, kaldırması, aktif-pasif yapılması ve izleme gibi bir çok geniş yelpazedeki işi başarıyla yapılabilmektedir. Aşağıdaki linkte detaylı bilgi bulabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/devtest/devcon-general-commands

Eğer donanım güncelleme işlemini başka bir makineden yapacaksanız öncelikle aşağıda linkini verdiğim WDK’nın kurulumunu yapıp

Umarım faydalı bir makale olmuştur, bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Paylaşım