Kofax Kapow RPA Kurulumu

Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation), bilgisayarda düzenli peryotlarda tekrarlanan işlerinizi sanki bir insan yapıyormuşçasına yapılmasını sağlayan yazılımlardır.

En büyük faydası kullanıcı hatalarının azaltılması ve işin normalden daha hızlı bitmesini sağlayarak işlem maliyetlerinin azalması ile süreçlerin kalitesinin arttırılması anlamına geliyor.

Bu sayede insan kaynağının monotonluktan uzak, katma değeri daha yüksek işlere odaklanmasını sağlıyor .

Kapow Hakkında Genel Bilgilendirme:

Ürün java tabanlı geliştirilmiş. Yönetim Arabirimi Tomcat web server üzerinde çalışmaktadır. Management Console rolünü kurduğunuzda Tomcat web servis kurulumunu gerçekleştirmekte.

Kurulum Dosyasının Temini:

Piyasaya yeni giren RPA oyuncusu olarak kısa süreliğine 12 aylık ücretsiz deneme sürümü vermektedir. Kurulum dosyalarına erişim için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Formu gönderirdikten kısa süre içinde lisans dosyanız ile birlikte indirme linki mail adresinize gelmektedir.

https://www.kofax.com/Products/Robotic-Process-Automation/Kapow/Request-Demo

Kapow RPA Kurulum Gereksinimleri:

Kuruluma geçmeden önce bilgisayarınızda 32 bit JRE veya JDK Java kurulu olması gerekiyor. Aşağıdaki adresten indirip kurabilirsiniz

https://www.java.com/tr/download/manual.jsp

Buna ek olarak aşağıdaki adresten Java’nın accessbridge modülünü indirip açın.

https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jab-2-0-2-download-354311.html

Klasör içindeki WindowsAccessBridge-32.dll isimli dosyayı kurulum yapılacak bilgisayar 32 bit ise System32 altına eğer 64 bit bilgisayara kurulum yapılacaksa syswow64 klasörüne kopyalayın.

Kopyalama sonrasında Java’nın kurulu olduğu dizine komut satırından gidip aşağıdaki komutu çalıştırınız.

jabswitch.exe /enable

Kapow RPA Kurulumu:

Kurulum bitene kadar UAC (User Account Control) ve Windows Firewall’u kapatın.

İndirmiş olduğunuz dosyayı sıkıştırılmış halden çıkartıp içerisindeki msi uzantılı Kurulum dosyalarını sağ ile tıklayıp Properties (Özellikler)’e gelin.  Açılan ekranda General sekmesi altındaki unblock kutucuğunu işaretleyip Apply tıklayın.

Dosya içinden 3 kurulum dosyası çıkmaktadır.

RPA: Tek bir kurulum dosyasında aşağıdaki bileşenleri içermektedir. İsterseniz paket içinden istediğiniz bileşeni kurar isterseniz hepsini kurarsınız

• RoboServer: Robotları çalıştıran servis
• Design Studio: Süreçleri oluşturduğunuz araç
• Development Database: ücretsiz kullanabileceğiniz geçici veri tabanı

• Management Console: işleri ve Kapow’u yönettiğiniz araç
• Git Synchronizer
• Documentation

DTS: Document Transformation Service

Desktop Automation: Robotun bir insan gibi bilgisayardan yapmasını istediğiniz işlemleri yapmasını sağlayan araç.

Ben Tek makineye kurulum yapacağım için Kofax_RPA_10.x.0.0_x64.msi uygulaması çift tıklayarak çalıştırdım.

Kurulum Sonrası Yapılacaklar:

Kurulum tamamlandığında hemen hizmet vermeye başlamıyor. Bunun için kurulum dizini içindeki bin klasörüne komut satırından girilip aşağıdaki komutta yer alan servis kullanıcı adını düzenleyerek çalıştırınız.

ServiceInstaller.exe -i RoboServer.conf wrapper.ntservice.account=servis_kulanici_adi wrapper.ntservice.password.prompt=true wrapper.ntservice.name=”Kofax_RoboServer” wrapper.ntservice.starttype=AUTO_START wrapper.syslog.loglevel=INFO wrapper.app.parameter.1=”-MC”

Bu sayede Kofax Kapow RPA yazılımı Windows Servise eklenmiş olmaktadır. Windows Servislere girip Kofax_RoboServer üzerinde sağ tıklayıp start dediğinizde servis çalışmaya başlayacaktır.

 

 

Paylaşım